plíseň nehtů plíseň na nehtech mykóza nehtů

Plíseň nehtů (onychomykóza)

Upravené a pěkné nehty jsou naší vizitkou, proto byste neměla péči o ně v žádném případě zanedbávat. Dbejte nejen na vzhled nehtů a kůžičky, ale také na samotný vzhled rukou. Budete se tak cítit mnohem lépe.

Plíseň nehtů (onychomykóza) je velice časté onemocnění, při kterém jsou napadeny plísní nehty na nohou, občas i na rukou. Mnoho majitelek a majitelů ani netuší, že se tento problém týká i jich. Schválně se podívejte na nohy a nehty, předtím než si obujete otevřenou letní obuv.

Proč vzniká plíseň na nehtech?

Plíseň na nehtech vzniká kvůli parazitickým houbám, kvasinkám a plísním, které se nacházejí v bazénech, saunách nebo v ručníku nakažené osoby. Infekce nakazí nejprve okraj nehtu a postupuje ke kořeni. Houby postupně deformují a rozkládají nehet. Nehet má změněný tvar, strukturu a barvu. Nehet nevypadá vůbec hezky a je třeba začít bojovat s plísní.

Léčba plísně u nehtů na nohou

Léčba plísní je vždy běh na dlouho trať. Nehet na noze odroste za více než 6 měsíců. Léky, které jsou účinné na odstranění plísní, se nazývají antimykotika. Můžete zvolit mezi lokální, celkovou a kombinovanou léčbu. Antimykotický lak, který se používá při lokální léčbě, se aplikuje jednou týdně, dokud poškozený nehet úplně neodroste. Doporučuje se aplikovat i pár měsíců po odrostu, aby se zamezilo vrácení mykózy. Při celkové léčbě se užívají tablety, které jsou na předpis. Dále je možné oba dva typy léčby kombinovat. Dále existují různé babské rady, jako je potírání olejem z čajovníku, přiložením česneku nebo octová koupel. Ve všech případech není zaručené, že se vám nehtová plíseň po zmizení nevrátí. Plísní a kvasinkami je totiž často zasažen i organismus.


Získejte nádherné laky na nehty za super ceny!

Nutná je i změna stravy

Plísně milují cukr. Omezte nebo nejlépe vůbec nekonzumujte cukr v potravinách (sušenky, oplatky, bonbony, čokolády,…), samotný cukr, bílou mouku a alkohol. Ještě lepším řešením je držet protiplísňovou dietu .

Jak pečovat o nohy s onychomykózou?

  • nohy si pravidelně myjte
  • prostor mezi prsty pořádně vysušte
  • používejte vlastní ručník
  • nenoste jinou obuv (v rodině, na návštěvě, u lékaře) než vlastní
  • nechoďte bosky v šatně, v sauně nebo ve sprše)
  • noste v létě otevřenou obuv, ať může noha dýchat
  • noste bavlněné ponožky
  • nenoste obuv, ve kterých se vám zapaří nohy
  • nelakujte si nehty klasickým lakem na nehty
ng3