kousání nehtů kousání nehtů kousání nehtů

Zarůstání nehtů na nohou

Upravené a pěkné nehty jsou naší vizitkou, proto byste neměla péči o ně v žádném případě zanedbávat. Dbejte nejen na vzhled nehtů a kůžičky, ale také na samotný vzhled rukou. Budete se tak cítit mnohem lépe.

Zarůstající nehty jsou velmi nepříjemným problémem, který často končí na chirurgii vytržením nehtů. Jak je ale možné se tomuto zákroku vyhnout? Víte, že vy sami můžete ovlivnit to, jak bude zacházeno s vašimi nehty nebo ovlivnit jejich zarůstání?

Nehty nás dokáží někdy pěkně potrápit, mohou se třepit, být na nich plíseň nebo zarůstat. Právě zarůstání nehtů se dá předem ovlivnit, ať nedojde k nepříjemnému a bolestivému strhávání.

Pokud si všimnete, že vám zarůstá nehet, zjistěte nejdříve důvod, proč se tomu tak děje. Nosíte úzké boty, stříháte si špatně nehty nebo nehet vrůstá do kůže po stranách? Důležité je nalézt příčinu a tu pak až řešit. Pokud byste ji nevyřešili, mohou vám nehet strhávat každý rok nejméně jednou, ale problému se nezbavíte.

Jaké jsou příznaky zarůstání nehtu?

Nejprve si můžete všimnout různých otoků, zčervenání, bolesti, vytékání hnisu,... to bývá většinou na palci u okraje nehtu. U prvních příznaků si můžete pomoct sami doma různým narovnáním nebo odstraněním příčiny.

Vyměňte boty

Máte-li příliš úzké boty nebo boty, které tlačí na prsty (lodičky, úzké tenisky, botasky,...), měli byste si koupit takové boty, kde bude dostatek prostoru pro nehty. Špička by neměla být úzká, ale kulatá s dostatkem prostoru. Prsty a nehty se pak nemačkají a nemusejí zarůstat. Doma choďte ve volných pantoflích nebo i bosky.

Nehty zastřihujte rovně

Častým zvykem je zastřihávání nehtů do kulata, což je pro zarůstání velmi příznivé. Zastřihujte si je rovně, pak tak nezarůstají. Klidně je nechte trošku povyrůst, až pak je zastřihněte. Stejně tak není vhodné trhání nebo kousání nehtů. Místo nůžek použijte raději kleštičky, které koupíte v každé drogerii.


Získejte nádherné laky na nehty za super ceny!

Zajděte za odborníkem

Selhaly-li u vás všechny domácí metody, je na řadě vyhledat odborníka. Čím dříve, tím lépe. Dejte si ale pozor za kým jdete. Chirurg vám nehet rovnou strhne, nebude řešit příčinu a pravděpodobně budete muset po čase jít znovu na zákrok, praktický lékař vás pravděpodobně pošle k chirurgovi nebo vymyslí jinou metodu, také je možnost částečně odstranit kožní valy na plastické chirurgii laserem či chirurgicky nebo návštěva dermatologie, kde by mohli vymyslet zajímavou metodu. Další metodou je orthonyxie, což je rovnání (šponování) nehtů. Nehty se rovnají pomocí nehtových rovnátek nebo špony. Nehtová rovnátka může aplikovat nejen lékař, který se tímto zabývá (zpravidla se jedná o centra, která se zabývají orthonyxií) nebo v některých salónech s pedikúrou (tam se vždy předem zeptejte, zda tuto službu poskytují).

Strhávání nehtu nepomáhá napořád!

Možná jste byli na strhávání nehtu jednou, po chvíli zase a pořád se tato procedura bez úspěchu opakuje. Nebylo by ale lepší se zamyslet nad pravou příčinou nebo vyhledat jiného odborníka? Chirurg často nepomůže odhalit příčinu, ten jen vytrhne nehet, který opět bude dělat časem problém.

O nehty se musí pečovat

Pokud nechcete mít neustále problémy se zarůstáním nehtů, měli byste o nehty pečovat. Důležité je správně je stříhat ostrými kleštičkami, aby neměly nehty tendence k zarůstání. Tak je vhodné chodit na pedikúru, kde vám mohou včas pomoct.

Někteří doma zkoušejí různé babské rady a domácí léčbu - obklady, masti, lázně, náplasti či domácí metody rovnání

ng3